Carsharing – lepiej używać niż mieć

Musisz zrobić większe zakupy albo przewieźć sprzęt, meble? Nie chcesz fatygować znajomych i nie masz chęci ani możliwości wydawania pieniędzy na samochód do wynajęcia – carsharing jest dla Ciebie! Ta inicjatywa będzie możliwa od przyszłego roku w Warszawie. 1 samochód (niskoemisyjny) współdzielony może zastąpić 4-10 samochodów. Dzięki temu uda się zaoszczędzić przestrzeń, powietrze będzie czystsze. Carsharing w Warszawie nie będzie skomplikowany – lokalizujesz najbliższy samochód dzięki aplikacji w telefonie, następnie jeździsz ile potrzebujesz, a płacisz za: paliwo, serwis, ubezpieczenie i inne konieczne koszta, które w związku z samochodem ponosi ZTM. Po skorzystaniu z samochodu odstawiasz go gdzie chcesz – następny użytkownik sam znajdzie go za pomocą aplikacji.

Czy ten system się sprawdzi?
Wiele osób wątpi w to, że brak nadzoru nad samochodem gdy oddajemy go po użytkowaniu jest dobrym rozwiązaniem. Samochód można porzucić w mieście zniszczony, brudny i ciężko będzie udowodnić kto jest sprawcą takiej sytuacji. Nasuwa się także wiele pytań praktycznych: co z tankowaniem? Kiedy inne miasta byłyby włączone do programu i dlaczego nie od razu?
Warto jednak dać szansę carsharingowi jaki działaniu proekologicznemu, które ma na celu ochronę środowiska i odciążenie ruchu samochodowego w stolicy.