Klejenie czy wymiana szyb samochodowych

Klejenie czy wymiana szyb samochodowych?

Klejenie czy wymiana szyb samochodowych?

Szyby samochodowe często ulegają uszkodzeniom, czy to z powodu uderzenia kamyka, jeździe po nierównym podłożu albo – w skrajnych wypadkach – stłuczek czy wypadków. W zależności od typu i natężenia awarii w odpowiednich serwisach specjalizujących się w naprawach szyb samochodowych, np. Aga-pol, można dokonać ostatecznej wymiany szyby lub jej sklejenia.

Spis treści:
Które szyby są najbardziej narażone na uszkodzenia?
Dlaczego wymiana szyb jest tak ważna?
Sklejenie czy wymiana szyb?

Które szyby są najbardziej narażone na uszkodzenia?

Statystycznie wymianie podlegają najczęściej szyby czołowe – ze względu na podatność na usterki, położenie oraz stosunkowo wrażliwą konstrukcję. Awarie są zazwyczaj wynikiem różnych uszkodzeń mechanicznych, np. pęknięć czy odprysków (tzw. pajączków). Nawet niepozorne zarysowanie może zaburzyć prowadzenie auta np. przy bezchmurnej pogodzie, kiedy ubytki rozpraszają promienie słoneczne, oślepiając kierowcę. Szyby boczne oraz tylne charakteryzują się znacznie większą sprawnością i wymagają zdecydowanie mniej napraw

Dlaczego wymiana szyb jest tak ważna?

Uszkodzona szyba samochodowa zaburza wygląd estetyczny pojazdu, jednak nieporównanie ważniejszym powodem potrzeby natychmiastowej wymiany czy naprawy są względy bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Na pozór niepozorne pęknięcie szyby może spowodować zaburzenie kondycji i właściwości technicznych auta (utratę sprawności poduszek) czy szkody finansowe (kierowca jest narażony na mandat w razie kontroli policyjnej). 

Sklejenie czy wymiana szyb?

Wymiana szyby jest pozornie prostym procesem, jednakże koniecznie wymaga obecności specjalisty (nie należy wymieniać jej samodzielnie). Ważne jest doświadczenie i precyzja, ponieważ nawet najmniejszy błąd może mieć kluczowy wpływ na bezpieczeństwo pasażerów. Niewłaściwie zamontowana szyba może być powodem nie tylko niesprawności poduszek powietrznych, ale i:

  • przecieków – wywołujących rdzę, zniszczenie uszczelki i zalanie auta,
  • problemów z systemem ogrzewania,
  • nieszczelności i charakterystycznego świstu podczas jazdy,
  • nieprawidłowego usztywnienia karoserii.

Wymiana szyby samochodowej opiera się na jej demontażu, wymianie na sprawny egzemplarz z pierwszej ręki oraz ponowny montaż. Zamiana nie jest jednak ostatecznością. Istnieje możliwość klejenia szyb samochodowych, jednak w tym wypadku muszą zostać spełnione pewne warunki:

  • odprysk na szybie nie może być większy niż 5-20mm średnicy,
  • pęknięcie nie powinno być dłuższe niż 5-20 cm,
  • uszkodzenie musi być stosunkowo świeże i nie może znajdować się w bezpośrednim polu widzenia, a także kończyć się na krawędzi szyby lub pod uszczelką. 

Sklejanie trwa zazwyczaj maksymalnie godzinę

Należy pamiętać, że klejenie szyb jest determinantem naprawy jedynie ich zewnętrznych fragmentów, co nie znaczy, że to nieefektywny proces. Na korzyść tego rozwiązania działa też znacznie niższa cena (pomiędzy 50 a 150 zł, a wymiana szyby waha się od 500 zł). Jeżeli potrzebujemy natychmiastowej naprawy szyby, a specjaliści potwierdzą, iż uszkodzenia nie są zbyt poważne i sklejona szyba nie zaszkodzi układom pojazdu oraz – co za tym idzie – naszemu bezpieczeństwu, naprawa szyby to dobry pomysł. W pozostałych wypadkach wymagana jest jak najszybsza i najdokładniejsza wymiana szyb, która musi być dokonana przez profesjonalistów. 

1 reply

Trackbacks & Pingbacks

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *